Dziewiąta edycja Tygodnia Bibliotek, programu organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich odbyła się w dniach 8-15 maja 2012 roku pod hasłem Biblioteka ciągle w grze!
W roku 2012 imprezy Tygodnia Bibliotek poprzedzały czerwcowy turniej piłkarski EURO 2012, do którego od dłuższego czasu trwały intensywne przygotowania, nie tylko sportowe, ale też inne – związane z budową infrastruktury oraz zapewnieniem kibicom odwiedzającym Polskę wielu atrakcji, również kulturalnych.
Hasło „Biblioteka ciągle w grze!” jest nie tylko aluzją i nawiązaniem do piłkarskiego EURO, ale także pozwala uświadomić miejsce bibliotek w społecznej infrastrukturze. Systematycznie prowadzona automatyzacja zbiorów, wiele nowych lub zmodernizowanych budynków, wprowadzenie do zbiorów nowych nośników treści i bogata oferta form upowszechniania czytelnictwa powodują, że usługi naszych placówek są na coraz wyższym poziomie i zyskują uznanie rzeszy odwiedzających je czytelników. W grze jaka się toczy o uczestnictwo w aktywnym działaniu społecznym biblioteki dysponują wszechstronnością udostępnianych zbiorów, skierowanych do różnych grup odbiorców, różnorodnością form (zbiory tradycyjne, narzędzia internetowe) i coraz lepszymi warunkami lokalowymi. Prowadzone w ostatnich kilku latach dyskusje, akcje czytelnicze czy nawet powstające stowarzyszenia obywatelskie, fundacje wyraźnie ożywiły zainteresowanie bibliotekami.
Hasło Tygodnia Bibliotek 2012 pozwala w różnych formach pokazać pozytywne zmiany, które zachodzą w naszych placówkach. Oczywiście jest też dobrą okazją do promowania literatury o sporcie, zwłaszcza piłki nożnej, wystaw, plakatów czy albumów dotyczących tej tematyki, a także stosowania w życiu codziennym zasad fair play.
Zarząd Główny
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Hasło IX edycji – „Biblioteka ciągle w grze!” – jest nawiązaniem do piłkarskiego EURO, ale pokazuje również, jak prowadzone w ostatnich kilku latach dyskusje oraz akcje czytelnicze i społeczne wyraźnie ożywiły zainteresowanie bibliotekami.
W konkursie na plakat zwyciężył projekt Joanny Latały, który w głosowaniu internetowym zdobył 2296 głosów.
Jak co roku ogłoszono konkurs na “Najciekawszy program działań w Tygodniu Bibliotek”