W dniu 5 września br. odbyło się posiedzenie jury w składzie: Jadwiga Chruścińska (przewodnicząca), Anna Grzecznowska, Barbara Budzyńska, Małgorzata Jezierska, Witold Przybyszewski, Małgorzata Woźniak (sekretarz)

W tegorocznym konkursie, organizowanym pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze!” wzięło udział 51 bibliotek, głównie publicznych, ale także szkolnych, pedagogicznych i uczelnianych. Przesłane do SBP sprawozdania dotyczyły głównie problematyki sportowej (nawiązującej do odbywającego się w Polsce EURO), literatury europejskiej związanej ze sportem, zwłaszcza państw biorących udział w mistrzostwach, a także promocji biblioteki jako centrum kultury, wiedzy, integracji. Ciekawe były pomysły organizowania zajęć dotyczących sportu i łączenia ich z książką i biblioteką. W tym zakresie biblioteki wykazały wiele innowacyjności i znakomitych pomysłów.

Laureatami konkursu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich “Tydzień Bibliotek 2012” zostali:

I nagroda – Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu

II nagroda – Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie

III nagroda – Biblioteka Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Fundatorem nagród jest Instytut Książki i MAK+

Wyróżnienia otrzymały:

  • Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzkowicach
  • Biblioteka Szkoły Podstawowej im. E. Estkowskiego w Wojciechowie
  • Biblioteka Przedszkola „Słoneczna szóstka” w Śremie.

Jury postanowiło też z okazji przypadającego w tym roku Jubileuszu 95-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przyznać specjalne nagrody jubileuszowe bibliotekom, które od wielu lat biorą udział w Konkursie na najlepszy program Tygodnia Bibliotek, zdobywają nagrody i wciąż wykazują się wysokim poziomem realizowanych zadań. Są to:

  • Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. A. Labudy w Bolszewie
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
  • Krośnieńska Biblioteka Publiczna

Uzasadnienie:

  • I nagroda – Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu
    Tydzień Bibliotek w Oświęcimskiej Bibliotece przebiegał pod hasłem „Majowy Festiwal Inspiracji, kibicujemy książce, bo… „Biblioteka ciągle w grze!” Różnorodna oferta działań znakomicie nawiązywała do europejskich mistrzostw piłkarskich odbywających się w Polsce, do promocji zbiorów, czytelnictwa i biblioteki jako miejsca spotkań mieszkańców. W tygodniowym programie wzięło udział ok. 8 tys. osób, co świadczy o dużym zainteresowaniu społecznym i interesującym programie, który podzielono na tematy: Młody kibic w bibliotece; Zasmakuj w książce (zajęcia kulinarne i literackie np. degustacja chleba połączona ze słuchaniem poezji o chlebie, literackie opisy przygotowywania chleba); Kibicujemy literaturze (spotkania autorskie, kiermasz ksiązki przeczytanej); strzelamy gola sztuce! Pokaż co potrafisz. Czytamy i tworzymy (spotkania terapeutyczne, plastyczne , ruchowe, rozgrywki szachowe, kiermasz wyrobów rękodzielniczych – zajęcia dla osób po sześćdziesiątce i równolegle dla dzieci); Zdrowy doping książki (popularyzacja zdrowego trybu życia i uprawiania sportu zajęcia dla młodzieży i dzieci); E-sport – sport w multimediach (prezentacja sprzętu i zbiorów multimedialnych, mecz piłkarski na playstation, wirtualne tańce, surfowanie na falach, zajęcia „Pora na aktywnego seniora”; Piłka jest okrągła, bramki dwie, a taka biblioteka tylko jedna (promocja sportu, zdrowego dopingu i działań biblioteki).
    Zajęcia organizowane w Galerii Książki – gmachu nowej biblioteki, miały charakter wielopokoleniowy, cechowała je oryginalna koncepcja programowa, rzetelne merytorycznie wykonawstwo, profesjonalna dokumentacja, znakomita promocja wśród mieszkańców oraz szerokie upowszechnienie idei Tygodnia w mediach.

 

  • II nagroda – Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie
    Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie zmienia swój wizerunek, stając się nowoczesną, odpowiednio wyposażoną w zbiory i urządzenia techniczne instytucją, przyjazną dla mieszkańców 17 tysięcznego miasta.
    Biblioteka w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek przygotowała bogaty, atrakcyjny program, mający na celu propagowanie hasła „Biblioteka ciągle w grze”. Na uwagę zasługują takie działania jak: wystawa popularnonaukowa pt. „Dzieje Ekslibrisu” połączona z warsztatami graficznymi z zakresu powstawania ekslibrisu, udział w ogólnopolskiej akcji Noc w Bibliotece (po raz pierwszy), która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem społeczności łańcuckiej, spotkanie czytelnicze dzieci z policjantami z Komendy Powiatowej Policji, w czasie którego przedstawiciele władzy czytali dzieciom ich ulubione lektury, spotkania autorskie połączone z prezentacjami multimedialnymi czy też coroczny Powiatowy Dzień Bibliotekarza, zorganizowany z udziałem władz samorządowych. Dzięki inicjatywom promującym książkę i czytelnictwo biblioteka stała się wśród mieszkańców Łańcuta znaczącym miejscem edukacji i kultury.
    Na szczególną uwagę zasługuje stworzenie gazety „Niecodziennik Biblioteczny” opisującej przebieg wszystkich działań w Tygodniu Bibliotek. Podtytuł „Nie codziennie czytasz newsy z biblioteki” pozytywnie zachęcał do jej lektury. Frapujące tytuły artykułów, teksty pisane z zacięciem dziennikarskim, ich różnorodność, kącik poetycki, opinie uczestników imprez, rubryka z humorem, łamigłówkami wzbudziły uznanie jury. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na doskonale wkomponowaną grafikę. Gazeta biblioteczna stała się znakomita promocją biblioteki i Tygodnia Bibliotek w Łańcucie.

 

  • III nagroda – Biblioteka Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
    Biblioteka Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu powstała w 2009 r. Interesujący program TB przygotowano w oparciu o rozmowy z czytelnikami, obserwację ich potrzeb oraz wyniki przeprowadzonej ankiety. Naukowy charakter programu ograniczał zasięg odbiorców do studentów, pracowników naukowych, mieszkańców Torunia, co stwarzało dodatkowe trudności w realizacji jego formuły. Znalazły się w nim ciekawe prelekcje, wykłady połączone z dyskusją naukową, warsztaty. W czasie Tygodnia promowano zdrowy styl życia. Bibliotece udało się w sposób idealny połączyć elementy programu naukowego z założeniami tegorocznego Tygodnia Bibliotek, czyli wiedzą o sporcie, czytelnictwie, działalności bibliotek, zaproponować dobrą rozrywkę i ciekawe warsztaty. Scalenie tych wszystkich elementów zadecydowało o atrakcyjności i dobrym poziomie akcji. Przykładem są tytuły zajęć: „Jeszcze gramy w zielone. Śniadanie na trawie i dysputy o nadziejach polskiego piłkarstwa: Spalamy kalorie z Gracją – fitnessowy mishmash z książką; Czytam odpoczywam – dbam o ducha i o ciało; Taniec… trzeba tańczyć – warsztaty salsy: Uczta reklamożerców – alternatywa dla bibliofilów – warsztaty tworzenia scenariuszy spotów radiowych i wiele innych, również ciekawych spotkań. Różnorodny, bardzo atrakcyjny program Tygodnia zakończyła konferencja z cyklu „Polityczność science fiction i fantasy” pt. „Literatura, film, science fiction i fantasy jako wyraz kondensacji rzeczywistości politycznej”, z udziałem redaktora Rafała Ziemkiewicza.
    Jury konkursu doceniło zaangażowanie pracowników biblioteki w realizację zadań promujących bibliotekę jako atrakcyjnego miejsca spędzania czasu, gdzie oprócz zdobywania wiedzy można skorzystać z wielu innych propozycji np. założyć konto na facebooku przy pomocy bibliotekarza. Program przygotowano w oparciu o konsultacje z gronem czytelników i współpracowników oraz współpracę z mediami, sponsorami imprez. Nie bez znaczenia było pozyskanie wielu sponsorów oraz zapewnienie dobrej promocji imprez.

Uroczystość rozdania nagród laureatom Tygodnia Bibliotek odbyła się 4 października br, w BUW, podczas obchodów Jubileuszu 95-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Przewodnicząca Jury – Jadwiga Chruścińska