Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wraz
z Oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Zielonej Górze zapraszają w Tygodniu Bibliotek na wydarzenia w ramach projektu Cztery noce i jeden dzień z kryminałem. Zielonogórska intryga kryminalna.

Inauguracja projektu odbędzie się 10 maja  br. Wydarzenia będą odbywać się w mediatece Góra Mediów w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze,     al. Wojska Polskiego 9.

Celem projektu jest promocja Zielonej Góry przygotowana w sposób niekonwencjonalny – przez pryzmat tajemnicy, intrygi kryminalnej oraz tortur stosowanych w dawnym Grünbergu. Czytelnicy odkryją Zieloną Górę oczami bohaterów książek zielonogórskich autorów kryminałów, powędrują po ciemnych zaułkach i zakamarkach miasta szlakiem wytyczonym przez wiekowe pocztówki, poznają mroczną historię miasta, miejsca kaźni “czarownic”.

Są takie miejsca w naszym mieście, które mają złą sławę i wywołują dreszczyk emocji. Dlaczego więc nie pokusić się o stworzenie mrocznej sławy Zielonej Góry na miarę Londynu i Kuby Rozpruwacza, nie stworzyć „szlaku zbrodni i ciemnych interesów wrednych typów” jak to zrobili w Sztokholmie fani trylogii „Millenium” szwedzkiego pisarza Stiega Larssona albo wreszcie odkryć niechlubną historię miasta, jak to uczynił pisarskim talentem Marek Krajewski ze swoim Breslau. Zielona Góra może stać się nie tylko stolicą kryminału, ale również stworzyć atrakcyjny szlak turystyczny, a zaproponowane wydarzenia dopełnią uroczystości obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

Nie ma lepszego miejsca na dyskusję na temat warsztatu pisarskiego i książek z gatunku kryminalnych jak Biblioteka!

Zadanie współfinansowane jest ze środków finansowych Urzędu Miasta Zielona Góra, we współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Zielonej Górze.

W programie:

10 maja, godz. 18.00
Jakie szwindle kryje miasto Grünberg? – spotkanie autorskie z Alfredem Siateckim
11 maja, godz. 18.30
Dlaczego prokurator nie pisze książek kryminalnych – spotkanie z prokuratorem Zbigniewem Fąferą
13 maja, godz. 18.00
Dobry/zły policjant! [Depresja gliniarza] – spotkanie autorskie z Marcinem Radwańskim
14 maja, godz. 11.00-15.00
Sobota z kryminalnymi planszówkami – wspólne granie z Zielonogórskim Klubem Fantastyki Ad Astra
16 maja, godz. 18.00
Wystawa pocztówek z Grünbergu z kolekcji dra Bartłomieja Gruszki i wykład dr Aliny Polak-Woźniak z Muzeum Ziemi Lubuskiej pn. Przestępstwa kryminalne w Zielonej Górze (XVII-XIX w.)
24 maja, godz. 18.00
Seryjni mordercy to moja specjalność! – spotkanie autorskie z Przemysławem Piotrowskim