Do naszej akcji #biblioteka*, w ramach której poprosiliśmy ludzi kultury o krótką odpowiedź na pytanie:„Za co kochamy biblioteki?” dołączyła pisarka Ewa Cielesz,  znana bibliotekarzom z cenionej przez czytelników trylogii „Córka Cieni” i „Pochyłe niebo”:

„Czytanie jest podróżą po cudzych umysłach, podróżą nieraz ciekawszą i bardziej pouczającą od zwiedzania obcych krajów.” – Niech myśl Feliksa Chwaliboga, polskiego literata, publicysty i aforysty będzie moim mottem w określeniu, za co lubię i cenię biblioteki.

Dla mnie biblioteka to poszukiwanie, drążenie tematów, ucieczka od szarości, wyciszenie, spokój. Buszowanie między regałami bez pośpiechu, ze świadomością, że w każdej chwili mogę zwrócić się o fachową pomoc do bibliotekarza, pozwala na swobodne zebranie myśli, daje poczucie spokoju, pewnego rodzaju bezpieczeństwa i pewności, że znajdę to, czego szukam. To idealne miejsce, by poznać ciekawych ludzi na organizowanych spotkaniach, przejrzeć wydawnicze nowinki, wymienić się poglądami. Można tu łatwo się zatracić, bo jak powiedział Korzeniowski, „Autor pisze tylko połowę książki, druga połowa należy do czytelnika”.


* Akcja została zainaugurowana podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek i będzie dalej kontynuowana. Zapraszamy do udziału kolejnych twórców kultury – pisarzy, aktorów, muzyków i wszystkich, którzy nie wyobrażają sobie życia bez książek i bibliotek.