Za nami  21. Ogólnopolski Tydzień  Bibliotek, który odbył się pod hasłem BIBLIOTEKA – miejsce na czasie! Nasi Bibliotekarze szczególnie zadbali o podkreślanie roli czytania w naszym codziennym życiu, zainteresowania biblioteką i książką szerokich kręgów społeczeństwa.  W dniu 8 maja świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich jak co  roku z tej okazji przygotowała akcję promocji czytelnictwa i bibliotek, jeszcze bardziej dostosowując swoją ofertę do potrzeb jej użytkowników.  W tym wyjątkowym czasie odbyło się wiele ciekawych spotkań i zajęć dla dużych i małych.

W  Dniu Bibliotekarza i Bibliotek zaprosiliśmy  na wyjątkowe spotkanie autorskie. Naszym gościem był autor biografii najsłynniejszych polskich zespołów rockowych – Leszek Gnoiński. Zmiany polityczno-ustrojowe, kapitalizm, masowość, wpływ zagranicznych nurtów, koncernów fonograficznych,  nowe technologie, programy talent show, festiwale ….to tylko część tematów, które zostały poruszone podczas spotkania w kontekście ich wpływu na rodzimą muzykę. Nie mogliśmy również pominąć rozmowy o planach na przyszłość związanych z pisaniem. Leszek Gnoiński podzielił się swoimi pomysłami na kolejne projekty, wiemy, że autor pracuje nad kolejnym wydaniem rozmowy z Markiem Piekarczykiem, w planach jest także książka poświęcona pierwszemu koncertowi Depeche Mode w Polsce.

        

Naszym kolejnym gościem był  Marek Blaut, z którym nasi czytelnicy mogli spotkać się w ubiegłym roku podczas Nocy Bibliotek. Tym razem z autorem mogli spotkać się czytelnicy michałkowickiej Filii. Okazją do wizyty naszego Gościa podczas Tygodnia Bibliotek, była premiera drugiej książki autora, tym razem kryminału pt.”Spisek IQ”. Książka opowiada historię ukrywania wiedzy i technologii przed -jak twierdzi autor – niegotowym na skok cywilizacyjny społeczeństwem. Rozmowa dotyczyła nie tylko samej treści książki, ale również spraw społecznych. Czytelnicy spierali się z autorem na temat kondycji ludzkości i ich odpowiedzialności za świat. Marek Blaut na zakończenie spotkania chętnie pozował do zdjęć z czytelnikami i rozdawał autografy.

W trakcie Tygodnia Bibliotek zapraszaliśmy także na tematyczne lekcje biblioteczne, odwiedzaliśmy przedszkola, organizowaliśmy dla najmłodszych zajęcia z sensoplastyki. Odbył się też kiermasz  książek używanych „Super książki w super cenie”.  W naszych placówkach na terenie całego miasta można było podziwiać tematyczne ekspozycje książkowe.

W jednej z naszych Filii na Bytkowie odbyły się „Spotkania z Wyobraźnią” – warsztaty plastyczne, pod tytułem “Książkoluby craftują”. Robiliśmy także zakładki do książek metodą dekupaż. Naszym seniorom zaproponowaliśmy trening pamięci: „Trenuj swój mózg z Biblioteką” – była to prezentacja publikacji zawierających metody poprawy funkcji poznawczych, przygotowaliśmy także dla czytelników przykładowe ćwiczenia wspierające trening pamięci.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy byli z nami w tym wyjątkom czasie. Naszymi działaniami chcemy pokazać, jak ważną rolę odgrywa czytanie oraz jak dobrze jest się zwyczajnie spotkać, porozmawiać, po prostu być.

Dziękujemy Wam za to, że BYLIŚCIE , że dalej BĘDZIECIE, bo Biblioteka to Czytelnicy!