Po raz jedenasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało konkurs w ramach Tygodnia Bibliotek – programu promocji czytelnictwa i bibliotek. Przedmiotem konkursu było jedno, wybrane przez instytucję – adresata konkursu, najbardziej oryginalne wydarzenie, wcześniej nie realizowane w bibliotece i zgodne z hasłem TB, które w tym roku brzmiało: „Czytanie łączy pokolenia”.

Czytanie nieodłącznie kojarzy się z biblioteką, Biblioteka stanowi centrum wymiany międzypokoleniowej, w którym doświadczenie współgra z nowym spojrzeniem na rzeczywistość. Na bibliotecznych półkach odnaleźć można zarówno historyczne dzieje i świadectwa dawnych wieków, jak i współczesne teksty, a nawet opowieści futurystyczne. Starodawne druki mogą bez przeszkód współistnieć obok nowoczesnych technologii, audio czy ebooków. Czytelnik w każdym wieku odnajduje w bibliotece skarbnicę wiedzy, przyjemność obcowania z piękną literaturą, czy cenne świadectwa minionych pokoleń.

Jury konkursu w składzie: Elżbieta Stefańczyk, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, Barbara Budyńska, Małgorzata Jezierska, Anna Grzecznowska i Małgorzata Woźniak, przyznało nagrody i wyróżnienia następującym bibliotekom:

• I miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Pielgrzymce – Filia w Nowej Wsi Grodziskiej
  • II miejsce: Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie
  • III miejsce: Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Starej Niedziałce
  • Nagroda Specjalna: Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Wyróżnienia:

• Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu
  • Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie
  • Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego w Nowym Sączu