27 marca 2025 roku odbyło się posiedzenie Jury konkursu na plakat Tygodnia Bibliotek 2025 pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być”, któremu przewodniczył Andrzej Tomaszewski.

Spośród 104 nadesłanych prac wyłoniono najlepszy projekt, którego autorem jest Lex Drewinski.

z czarnego tła wyłaniają się otwarte drzwi, których wnętrze to kolorowe kartki książki. Szary napis z boku: Biblioteka. Lubię tu być.
Autor: Lex Drewinski

Uzasadnienie jury:

“Symboliczny plakat o dużej sile propagandowej. Interpretacja grafiki mimo woli narzuca się patrzącemu. Otóż znajdujemy się w czarnym, zero-jedynkowym świecie. Uchylamy tajemnicze drzwi i z wnętrza wypada snop kolorowego światła. To wejście do wielobarwnego świata biblioteki, świata różnorodności i pogodnego optymizmu. Wyrazisty i mocno uproszczony rysunek pomaga w agitacji”.


Jury przyznało również 4 wyróżnienia:

Plakat: z pomarańczowego tła wyłania się dłoń wskazująca klocki z literkami układającymi się w napis "być". Wzdłuż dłoni napis: Bibliotek lubię tu.
Autor: Maciej Mazurek

Uzasadnienie jury:

“Grafika tego plakatu nawiązuje do zgrzebnych form pośpiesznego rysunku. Ten rodzaj karykaturalnego gryzmolenia, nieco infantylnego, ma wielu zwolenników. Szczególnie wśród osób, którym nie odpowiada realistyczne i dosłowne obrazowanie, czyli takie, jakie na co dzień mają wokół siebie. Rysunek pozwala więc wizualnie wybić się z otoczenia i podnosi sygnał afisza”.


Na szarym tle połączenie różowej połowy serca i niebieskiej książki, które razem wyglądają jak stalówka piórka. napis Biblioteka lubię tu być, gdzie litera u jest sercem.
Autor: Aleksandra Sołtys

Uzasadnienie jury:

“Plakat, w którym efekt wizualny powstaje wskutek działania znaku, a właściwie agregatu znaków o jednoznacznym znaczeniu: serca symbolizującego miłość i adorację oraz sylwetki książki niosącej wiedzę. Całość znaku przypomina jednocześnie stalówkę pióra autora książki.

Białe tło pozwala wyraziście wyeksponować znak i, nie rozpraszając uwagi, sugerować patrzącemu wymaganą interpretację”.


Postać w niebieskim ubraniu przesłania twarz trzymaną w ręku czerwoną książką, z której wyłania się zarys twarzy patrzącej w bok. Z tyłu półki z kolorowymi grzbietami książek.
Autor: Laura Sawicz

Uzasadnienie jury:

“Plakat budujący demoniczny nastrój. Spośród rozmaitych książek czytelnik wybrał taką, która prowokuje napięciem. Rysunek ręki trzymającej wolumin podkreśla niesamowitość sytuacji.

Chcesz dużych emocji? Idź do biblioteki!”.


Dziewczyna siedzi po turecku przed nią i za nią stosy książek oraz regały. sama zasłania twarz książką z napisem: Biblioteka lubię tu być.
Autor: Anna Borowska

Uzasadnienie jury:

“Plakat przeznaczony do bibliotek dziecięcych i młodzieżowych – taki właśnie jest jego przekaz treściowy. Dziewczyna znajduje się pośród książek. I choć jest nowoczesna – w jeansach, trampkach z wyraziście zadbanymi paznokciami – nie patrzy w smartfon, ale w książkę. Graficzna kompozycja jest dobrym połączeniem symetrycznej sylwetki młodej Czytelniczki z asymetrycznym obrazem wnętrza biblioteki. Stonowanej kolorystyce plakatu przeciwstawiony jest mocny napis o tygodniu bibliotek – clou informacji”.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!


Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP
wydawnictwo@sbp.pl
Tel. 22 827 52 96


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiające orła w koronie, nazwę ministerstwa i szarfę w kolorach polskiej flagi

Partnerem wspierającym SBP w realizacji Tygodnia Bibliotek jest OSDW Azymut – dystrybutor przyjazny bibliotekom.