Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w dniach 8-15 maja organizuje Tydzień Bibliotek. Odbywa się on już po raz siedemnasty, ale pierwszy raz, ze względu na epidemię koronawirusa, wszystkie wydarzenia zostały przeniesione do Internetu. Akcja ma charakter ogólnopolski i ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza.
Przedstawiamy propozycje Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu przygotowane z okazji Tygodnia Bibliotek:
- Czytaj poezję i #zostanwdomu
W ramach inicjatywy #zostanwdomu, która ma na celu ograniczenie rozwoju epidemii koronawirusa, udostępniamy dla Państwa książki w formacie *.pdf z możliwością pobrania na urządzenia elektroniczne.
Na naszej stronie internetowej w zakładce Materiały do pobrania /#zostanwdomu co kilka dni pojawiają tomy poetyckie m.in. Darka Foksa, Urszuli Honek, Szczepana Kopyta, Marcina Orlińskiego, Edwarda Pasewicza, Macieja Roberta, Rafała Skoniecznego, Agnieszki Wolny-Hamkało i Anny Wieser.
- Bezpłatne e-booki
WBPiCAK oferuje bezpłatny dostęp do e-booków na platformie IBUK LIBRA czytelnikom posiadającym kartę biblioteczną.
IBUK LIBRA oferuje przede wszystkim publikacje Wydawnictwa PWN oraz Wydawnictwa Lekarskiego PZWL. Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy kilkanaście tysięcy publikacji specjalistycznych. Oprócz tego, gorąco polecamy kilka linków do darmowych e-booków oraz takich, które można kupić za 1 zł. Szczegóły tutaj
- Wędruj wirtualnie i #zostanwdomu
Choć za oknem wiosna i chętnie poszlibyśmy szukać jej w plenerze, zatrzymuje nas akcja #zostanwdomu. Ale mamy na to sposób! Zapraszamy do wirtualnych wędrówek z audioprzewodnikami na www.regionwielkopolska.pl.
Zobacz jakie to proste:
– otwórz na stronie www.regionwielkopolska.pl (www.regionwielkopolska.pl)wybraną wycieczkę
– uruchom pliki z nagraniami
– połóż się wygodnie na kanapie, zamknij oczy i posłuchaj!
- Poznaj bliżej Wielkopolskę z WBC!
Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa (pierwsza biblioteka cyfrowa w Polsce!!!) to inicjatywa poznańskiego środowiska akademickiego. Uczestnikami projektu są biblioteki naukowe, publiczne w tym nasza WBPiCAK w Poznaniu.
Od lat uruchomiona jest wewnętrzna Biblioteka Cyfrowa WBPiCAK, na której możecie przeglądać publikacje dotyczące regionu oraz stanowiące dziedzictwo kulturowe.
Digitalizujemy dla Was przede wszystkim utwory i dokumenty tworzące dziedzictwo kulturowe, a zwłaszcza regionalia dotyczące Wielkopolski takie jak: monografie lokalne, czasopisma lokalne, dokumenty życia społecznego, informacje o kulturze, zwyczajach, obyczajach itp.
Oprócz tego na WBC udostępnione są skrypty, podręczniki i monografie naukowe, wybrane zabytki piśmiennictwa znajdujące się w bibliotekach poznańskich, regionalia (piśmiennictwo dotyczące Poznania i Wielkopolski) oraz muzykalia (nuty i piśmiennictwo związane z muzyką).
Szczegóły tutaj: https://www.wbc.poznan.pl/dlibra
Czytaj także na stronie Biblioteki: https://www.wbp.poznan.pl/biblioteka/wydarzenia/tydzien-bibliotek-2020/
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu