Czytelnia online, zagadki, czytelnicze zabawy i Wirtualne Pasowanie na Czytelnika Szkolnej Biblioteki – tak będzie wyglądał Tydzień Bibliotek w Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu.
Bibliotekarki – Małgorzata Wojtyś i Iwona Skonieczna – Wrubińska dla kochających czytać, ale i tych jeszcze do książek nieprzekonanych, przygotowały bardzo bogaty harmonogram działań.
W pierwszy dzień uczniowie, rodzice i nauczyciele mogą zajrzeć do szkolnej czytelni. Wszystko to za sprawą interaktywnego obrazka/prezentacji wykonanego w specjalnej aplikacji Genial.ly. Każdy chętny może zasiąść, oczywiście wirtualnie lub w wyobraźni, w szkolnej czytelni, wziąć książkę z wirtualnej półki i ją przeczytać lub posłuchać. W onlajnowej przestrzeni znajdą się także inne aktywności – m.in. rysowanie, gry, a także szereg ciekawostek o bibliotekach, najciekawszych architektonicznie czy największych i najstarszych.
Aplikacja Genial.ly to świetne narzędzie TIK-owe do tworzenia zdalnej lekcji, prezentacji czy plakatu w różnej formie. Jest bardzo bogate w formie bezpłatnej, jeszcze bogatsze w płatnej. W takim interaktywnym obrazku może znaleźć się wszystko – tekst, muzyka, film, ciekawa wypowiedź, nagrane polecenie nauczyciela, ale także puzzle, układanki, szyfrowanki, animacje, tajemnicze punkty, latarki, kości do rzucania i mnóstwo innych działań. Taką lekcję można wykonać z każdego przedmiotu, a będzie na pewno atrakcyjna. To znakomite narzędzie do escaperoomów online. Polecamy każdemu.
Jednak szkolna czytelnia to tylko lekcja na start Tygodnia Bibliotek. W tym roku pokusiłyśmy się o przygotowanie pasowania na czytelnika szkolnej biblioteki w wirtualnej przestrzeni.
Przygotowałyśmy dla pierwszoklasistów zabawy interaktywne. Każdego dnia uczeń, poprzez mobidziennik otrzyma jedno zadanie do wykonania. Będzie to: wykreślanka interaktywna w aplikacji learningapps; test wiedzy o wierszach Juliana Tuwima; zgadywanki bajkowe; zadanie w aplikacji learning apps dotyczące powstania książki (dodatkowa podpowiedź w wierszu i filmie animowanym); zaplanowałyśmy też puzzle online.
W ostatni dzień uczniowie klas pierwszych będą musieli odkodować zaszyfrowane hasło. Litery do hasła będą znajdowały się w zagadkach przesyłanych przez cały tydzień. Na koniec ostatnie wyzwanie – uczeń będzie poproszony o wykonanie pracy plastycznej ilustrującej rozszyfrowane hasło lub nagranie (z pomocą Rodzica), krótkiej wypowiedzi dotyczącej zakodowanego hasła. Wszyscy uczniowie (oczywiście po wykonaniu zadań) otrzymają zaprojektowane w canvie dyplomy, a także film z życzeniami, nagrany przez nauczycieli z okazji pasowania na czytelnika.
Dla wszystkich przygotowałyśmy zabawę – „Sleeveface – pokaż się z książką”. Chodzi o promocję i prezentację książek z domowej biblioteczki. Trzeba tylko uruchomić wyobraźnię i pokazać na zdjęciu najbardziej interesujące i zaskakujące połączenie okładki książki z codziennym życiem. Liczy się inwencja twórcza.
Na szkolnym padlecie zainicjowałyśmy też popularną akcję – „Książka, którą warto przeczytać”. Bibliotekarki nagrały i umieściły krótkie wypowiedzi, które zachęcają do przeczytania danego tytułu. Dźwięki są nagrywane, montowane w darmowym programie audacity i umieszczane na bibliotecznym padlecie.
W ramach Tygodnia Bibliotek zaplanowałyśmy szereg innych działań i aktywności. Rodzice otrzymali prezentację o wpływie czytania na rozwój dziecka, wirtualną czytelnię i pomysły na zabawy z dziećmi. Z nauczycielami podzieliłyśmy się dobrymi praktykami w sferze TIK, ale także pomysłami na lekcje i bazą audiobooków. Uczniowie klas 0, 2-8 także otrzymali dostęp do wirtualnej czytelni i szereg interaktywnych zagadek dotyczących książek i biblioteki.
Biblioteka w Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu.