14. edycja festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA za nami. Tydzień Bibliotek, który w tym roku odbył się pod nazwą „Biblioteka. To fantasTYcznie” rozpoczęliśmy już w poniedziałek, 6 maja w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 34, przy ul. Nowaka-Jeziorańskiego 24, spotkaniem Zapomniana księga Pauliny Hendel, które poprowadziła dziennikarka Beata Jewiarz. W środę, 8 maja zaprosiliśmy do Biblioteki, przy ul. Meissnera 5, na warsztaty z Modrą Sovą – Ebru – magiczny świat tureckich obrazów. Również w środę w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 3, przy al. Waszyngtona 2b, odbył się wykład Michała Friedricha pt. Mitologiczne źródła fantastyki 20. i 21. wieku. Z kolei 9 maja w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 94, zlokalizowanej przy ul. Meksykańskiej 3, przeprowadzone zostały warsztaty Wielka księga smoków i innych stworów słowiańskich, które poprowadził Witold Vargas. W piątek, 10 maja, Bibliotekę przy ul. Meissnera 5 odwiedził Radek Rak, który opowiedział o Świecie bezgranicznej fantazji. Spotkanie z autorem poprowadziła dziennikarka Beata Jewierz.

Tydzień Bibliotek na warszawskiej Pradze-Południe zakończył się Piknikiem w Parku „Nad Balatonem”, który przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Masa atrakcji, w tym: spotkania autorskie, warsztaty, stoiska z rękodziełami, turniej międzypokoleniowy czy koncert to wydarzenia, które sprawiły, że ten tydzień był pełen pozytywnych emocji, gdzie fantastyka grała główną rolę.

Serdeczne podziękowania dla pracowników Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st Warszawy, których zaangażowanie oraz praca włożona w przygotowanie festiwalu sprawiły, że mogliśmy się wszyscy spotkać w tym, wyjątkowym dla Biblioteki, tygodniu.

Na otwarciu pikniku swoją obecnością zaszczycili nas: Izabela Szostak-Smith Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe i Krzysztof Wysocki Radny Dzielnicy Praga-Południe. Gospodynią pikniku była Iwona Kaczorowska – Dyrektor Biblioteki, wcielając się w postać Diaboliny, zadbała o fantastyczną atmosferę.

Tydzień Bibliotek był wyjątkowy również za sprawą naszych gości, którzy przenieśli nas do magicznego świata. Byli z nami: Paulina Hendel, Michał Friedrich, Witold Vargas, Radek Rak, Marcin Szczygielski, Agnieszka Sorycz.

Wydarzenie to współtworzyli z nami: Ennorath: wioska tolkienowska, Hodowla Stworzeń Mitycznych i Baśniowych, Zielona Pokrzywa – Zioła wśród nas – warsztaty robienia ziołowych herbat, Warszawa Szyje – Motanki – lalki tradycyjnie motane z nici i skrawków materiału , Marta Tekielska i Agnieszka Kałmykow-Piwińska Kłębuszkowo: ręcznie szydełkowane ubrania i akcesoria, Paciorkowce i wisielce, Angelika Wojda: linoryty, rzeźby i obrazy z motywami słowiańskimi i fantasy, Kinga Ciepiel – obrazy i magiczne przedmioty inspirowane naturą oraz fantastyką. A zwieńczeniem całego dnia był piękny koncert zespołu „Żniwa”, który do tańca poderwał publiczność.

Dziękujemy za tak liczną obecność, która jest dla nas dowodem na to, że nasze inicjatywy mają sens.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i przenieśmy się jeszcze na moment do sobotniego pikniku!

MAGICZNE PODZIĘKOWANIA ! WIDZIMY SIĘ ZA ROK !

Partnerem tegorocznego PRAGnienie czytaniA był Samorząd Województwa Mazowieckiego i Centrum Promocji Kultury, a jego współorganizatorem – Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Tomasz Kucharski Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy. Patroni medialni: „Dzielnica Pragapld” i magazyn „Nowa Fantastyka”.

Fot. Łukasz Obrębski