Tydzień rozpoczęliśmy 8 maja Dniem Bibliotekarza. Z tej okazji wspólnie świętowaliśmy – całe szamotulskie środowisko bibliotekarzy. Wszyscy pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły oraz zaproszeni goście z: Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szamotułach, Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Szamotułach, bibliotek szkolnych z Gminy Szamotuły, emerytowane bibliotekarki oraz przedstawiciele szamotulskich władz, starosta powiatu szamotulskiego Beata Hanyżak, wiceburmistrz Szamotuł Dariusz Wachowiak, a także najaktywniejsze czytelniczki.
Świętowanie rozpoczęto oczywiście najlepszymi życzeniami dalszej owocnej pracy. Po nich nastąpił przepiękny występ grupy Pszczółki z Przedszkola nr 5 w Szamotułach „Miś”. Dzieci zadeklamowały wiersze, zaśpiewały, zatańczyły i przekazały cudowne życzenia. Dziękujemy za przygotowanie tak fantastycznej części artystycznej. Następnie dyrektor biblioteki, Piotr Nowak, podsumował miniony rok, opowiedział w skrócie, co się w bibliotece działo. Wyróżniono i doceniono także najaktywniejsze czytelniczki.
Po oficjalnej części nastał czas na kawę i poczęstunek oraz rozmowy, wymianę wspomnień i doświadczeń.
W holu biblioteki zaprezentowaliśmy wystawę „Moja wymarzona biblioteka”, czyli dzieła dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów z klas I-III szkół podstawowych, które nadesłano na konkurs w tym temacie.
Po południu zaś dr Piotr Nowak, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły, regionalista, autor kilkunastu monografii i artykułów wygłosił prelekcję Z kart historii budynku „Ogniska”, podczas której opowiedział historię naszej siedziby. Podczas prelekcji nie zabrakło ciekawostek: jakie sklepy tutaj funkcjonowały, kto w budynku „Ogniska” mieszkał i co kryją jego piwnice.
Prelekcja połączona była z inauguracją stałej ekspozycji w holu biblioteki prezentującej historię tego budynku- niegdyś „Ogniska”. Tekst opracował Piotr Nowak, projekt graficzny wykonał Damian Kłaczkiewicz. Ekspozycja powstała przy wsparciu Rotary Klub Szamotuły.
We wtorek, 9 maja, miło nam było gościć w naszych progach Seniorów. Wizytę uświetniła Grupa Teatralna Maska z Zespołu Szkół im. Jana Brzechwy w Szamotułach, która zaprezentowała premierowo przedstawienie „Gra pozorów”. Seniorzy zapoznali się z ofertą biblioteki, nowością jaką jest Czytak, dowiedzieli się, że w Pracowni Regionalnej mogą się podzielić wspomnieniami i rodzinnymi pamiątkami.
Po południu młodzi poeci spotkali się z Marzeną Przekwas-Siemiątkowską, która udzielała porad i wskazówek dotyczących twórczości uczestników.
W środę, 10 maja, jedna z naszych sal zamieniła się w prawdziwy teatr! Twórczynie „Latarenki” wyczarowały cudowną scenografię i przedstawiły dwie wspaniałe historie. Młodszym dzieciom teatr zaprezentował “Bajkę o gościnnej Myszce Skrobiszce”, nieco starszym – “Jaś ze Starego Dworu”. Niezwykły spektakl światła, cienia i muzyki, gdyż artystki grały także na gitarze i śpiewały włączając w zabawę także dziecięcą publiczność. Wszyscy byliśmy oczarowani scenografią, oprawą muzyczną, lalkami i historią Hansa Christiana Andersena.
Natomiast po południu Marcin Fidler (absolwent Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pasjonat i popularyzator nauki, techniki oraz nowych technologii, autor bloga i książki #WynalazcyPL) przybliżył sylwetki dwudziestu polskich wynalazców. Niektórzy bardzo znani, jak Maria Curie-Skłodowska, czy Maksymilian Faktorowicz, a inni zapomniani przez Polaków, ale nie przez świat.
Niewielu wiedziało, że Józef Hoffman słynął nie tylko z gry a pianinie, ale był też wybitnym wynalazcą, opatentował ich ponad 70! Z kolei Polka Stefania Kwolek wynalazła niezwykle wytrzymały materiał – kevlar. To dzięki Polakom możemy dziś korzystać z fotowoltaiki, wycieraczek samochodowych, spinaczy biurowych, zegarków naręcznych czy szminek w sztyfcie! Mamy się czym pochwalić. Spotkanie, zorganizowane wspólnie z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” w Szamotułach, było niezwykle interesujące, a wiele informacji zaskakiwało słuchaczy.
Przez cały tydzień w bibliotece trwała abolicja dla niesfornych czytelników – kary za przetrzymywanie książek nie były pobierane. Od wtorku do czwartku zaś miłośnicy książek mogli w okazyjnych cenach zakupić rozmaite tytuły podczas Kiermaszu książek. Pomagali przy nim uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach.
Na zakończenie tego pełnego wydarzeń i emocji tygodnia, bibliotekarze wybrali się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu na wizytę studyjną.
W Nowym Tomyślu powitała nas dyrektor biblioteki Elżbieta Podlaszewska-Cybal, która zaprosiła nas do nowego (otwartego dzień wcześniej) Bibli(o)grodu. Pani Elżbieta oprowadziła nas po budynku biblioteki, opowiedziała o poszczególnych działach, zapoznała z kadrą. Był też czas na swobodne rozmowy i wymianę doświadczeń z bibliotekarzami.
Następnie pracownicy Wydziału Turystyki i Rozwoju Gospodarczego zabrali nas na spacer po Nowym Tomyślu – mieście wikliny i chmielu. Zobaczyliśmy największy na świecie kosz z wikliny, posłuchaliśmy o historii miasta: dowiedzieliśmy się skąd się wzięły tradycje wikliniarskie oraz kto sprowadził do Nowego Tomyśla chmiel. Odwiedziliśmy także Park im. Feliksa Szołdrskiego, podziwialiśmy wiklinowe formacje na terenie Muzeum Wikliniarstwa i Chmielu, a także odwiedziliśmy nowotomyskie Zoo, gdzie szczególnie zaprzyjaźniliśmy się z lemurami. Dla bibliotekarzy była to cenna wymiana doświadczeń i możliwość podejrzenia pracy koleżanek po fachu.
Atrakcje minionego tygodnia przyciągały czytelników w każdym wieku, każdy mógł znaleźć w naszej ofercie coś ciekawego – zgodnie z hasłem Moja Twoja Nasza Biblioteka! dowiedliśmy, ze biblioteka stoi otworem dla każdego.