Jury Konkursu w składzie: Barbara Budyńska, Joanna Chapska, Bożena Chlebicka-Abramowicz, Dorota Grabowska, Anna Grzecznowska, Joanna Filimonow, Małgorzata Jezierska, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska (przewodnicząca), Joanna Potęga, Róża Podgórska, Elżbieta Stefańczyk, Aldona Zawałkiewicz przyznało następujące nagrody:

I nagroda – Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego za “Słodko-gorzkie historie”

II nagroda – Szkoła Podstawowa nr 43 w Gdańsku – Biblioteka Szkolna za “Smakowity cykl zabaw czytelniczych czyli Rozsmakowany tydzień w bibliotece szkolnej”

III nagroda – Szkoła Podstawowa w Kamienicy Szlacheckiej – Biblioteka Szkolna za “Książkowe degustacje”

Specjalne wyróżnienie dla biblioteki z miejscowości do 5000 mieszkańców przyznano laureatce III nagrody: Szkole Podstawowej w Kamienicy Szlacheckiej – Bibliotece Szkolnej.

Jury postanowiło przyznać ośmiu bibliotekom wyróżnienia:

1. Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, Projekt: “Sensacje XIX wieku. Uczty/ Sensacje XX wieku. Kawiarnie”
  2. Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie/ Gminna Biblioteka Publiczna w Lasecznie. Filia Ławice, Projekt: “Wiersz Wisławy Szymborskiej „Jarmark cudów” w 15 językach”
  3. Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze, Projekt: “Zasmakuj w bibliotece Ducha Gór. Z Duchem Gór przez cztery pory roku”
  4. Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, Projekt: “Nasze WASH &GO (2w 1)”
  5. Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Projekt: “Poszukiwacze nowych smaków w literaturze”
  6. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Projekt: “Literackie podchody online”
  7. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej, Projekt: “Kolbuszowscy pisarze i poeci on-line”
  8. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Jana Śpiewaka w Świdwinie, Projekt: “Gra detektywistyczna”

Do konkursu zgłosiły się 43 biblioteki, w tym 10 z miejscowości do 5.000 mieszkańców. Konkurs pokazał, że nawet w trudnym okresie pandemii biblioteki potrafią nawiązać kontakty z czytelnikami online, oferując im atrakcyjne, inspirujące formy spędzania wolnego czasu.

W tegorocznej edycji Konkursu zwracaliśmy szczególną uwagę na propozycje skierowane do dzieci i młodzieży. Nadesłane zgłoszenia pokazały oryginalność i różnorodność pomysłów jak przyciągnąć młodych do bibliotek, do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Gratulujemy laureatom i wyróżnionym, a pozostałym bibliotekom przekazujemy wyrazy uznania.

Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska
Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich