W X edycji konkursu Tydzień Bibliotek 2013 pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” przedmiotem oceny była jedna, wskazana przez bibliotekę akcja przeprowadzona podczas Tygodnia Bibliotek, a nie jak dotychczas całość imprez organizowanych w ramach TB. Nowa formuła zwiększyła szanse mniejszych placówek bibliotecznych, gdyż oceniano przede wszystkim oryginalność, zaangażowanie pracowników biblioteki, czytelników i środowiska lokalnego, a także pozytywny wydźwięk w lokalnych mediach i otoczeniu społecznym.

Jury konkursu w składzie: dr Barbara Budyńska, Jadwiga Chruścińska, dr Anna Grzecznowska, Małgorzata Jezierska, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska (przewodnicząca) i Małgorzata Woźniak przyznało nagrody i wyróżnienia następującym bibliotekom.

I nagroda – Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka wchodząca w skład Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie (woj. lubuskie)

Projekt „Z baśnią za pan brat”

Biblioteka organizuje wiele imprez i akcji wspierających zadania edukacyjne szkoły i rozwijających umiejętności samokształcenia uczniów. Do korzystania z biblioteki zachęca uczniów jej dewiza „Biblioteka to miejsce zaczarowane, zaprasza każdego w progi. Wejdź gościu i stań się przyjacielem”. W ramach Tygodnia Bibliotek uczniowie klas III – VI realizowali projekt „Z baśnią za pan brat”. Wspólnie napisali baśń, którą zatytułowali „W królestwie Trelandii”, w scenerii Zamku Grodziec przebrani za rycerzy, damy i rodzinę królewską zainscenizowali wydarzenia opisane w baśni i wykonali fotografie, następnie przygotowali w postaci e-booka ilustrowana zdjęciami publikację baśni. Wspólne działania literackie, fotograficzne, inscenizacyjne i edytorskie uczniów zostały spopularyzowane wśród rodziców i w lokalnych mediach, a baśń jest wykorzystywana na lekcjach języka polskiego.

II nagroda Gminna Biblioteka w Kuślinie (woj. wielkopolskie)

Projekt „Lokomotywy ciąg dalszy, czyli…pomyśl i napisz, co się mieści w wagonach od jedenaście do czterdzieści

Biblioteka, w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima, przygotowała wiele imprez pod hasłem „Bądź kreatywny – zmierz się z Tuwimem”. Największy zasięg miał konkurs „Lokomotywy ciąg dalszy, czyli…pomyśl i napisz, co się mieści w wagonach od jedenaście do czterdzieści”, w ramach którego dzieci, młodzież dorośli i całe rodziny w dowcipny sposób pisali ciąg dalszy wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”. Podczas „Pikniku z książką”- jednej z wielu imprez Tygodnia Bibliotek – ogłoszono wyniki konkursu i odczytano literackie dokonania laureatów. Impreza była spopularyzowana w lokalnych mediach i portalach społecznościowych. Z Tuwimem zmierzyło się ok. 600 mieszkańców Kuślina.

III nagroda ex aequo: Biblioteka Publiczna w Jamielniku – Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim z/s w Gwiździnach (woj. warmińsko-mazurskie)

Projekt „Dawna wieś polska”

Z inicjatywy Biblioteki od trzech lat jest prowadzona akcja zbierania materialnych i piśmienniczych pamiątek dokumentujących kulturę regionu. Zgromadzono ponad 800 obiektów nieeksponowanych z braku miejsca w Bibliotece. W ramach Tygodnia Bibliotek bibliotekarka we współpracy z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki i uczniami miejscowej szkoły uprzątnęli strych budynku Biblioteki adaptując go na mini Izbę Pamięci. Przygotowali wystawy przedmiotów codziennego użytku, galerię dokumentów i fotografii ułożonych tematycznie oraz wystawę książek dotyczących regionu. Fotografie prezentowanych obiektów oraz album z imprezy zamieszczono na facebooku Biblioteki. O popularności akcji świadczy ponad 700 wpisów odwiedzin wystawy, zainteresowanie Internautów oraz publikacje lokalnych mediów.

III nagroda ex aequo: Biblioteka Publiczna im. W. Biegańskiego w Częstochowie. Oddział dla Dzieci i Młodzieży (woj. śląskie)

Projekt „Ahoj, Kapitanie!”

Inspiracją projektu była książka Bogusława Michalca „Piraci. Księga morskich opowieści”. W ramach TB Biblioteka zorganizowała miejską grę „Ahoj, Kapitanie! Niech żyją książki”, łączącą przygodę z walorami edukacyjnymi i popularyzacją czytelnictwa. Kolejnymi etapami poszukiwaczy skarbów były, m. innymi filie Miejskiej Biblioteki w Częstochowie. Punktem kulminacyjnym imprezy było spotkanie z pisarzem Bogusławem Michalcem, który okazał się poszukiwanym kapitanem statku.

Jury przyznało dwa równorzędne wyróżnienia.

Wyróżnienie: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu (woj. wielkopolskie)

Projekt „Czytanie w banie”

Cały program związany z Tygodniem Bibliotek przygotowany przez wągrowiecką Bibliotekę odznaczał się oryginalnością i pokazywał różne aspekty działania bibliotek (popularyzacja poezji, lokalnej gwary, biblioterapia dla osób niepełnosprawnych, itp.). Główną akcją był projekt „Czytanie w banie” czyli w pociągu relacji Wągrowiec Poznań. Każdy podróżny tego pociągu otrzymywał tekst utworu do wspólnego czytania, ulotki i gadżety promujące Bibliotekę. Do wspólnego czytania „Lokomotywy” J. Tuwima, odtwarzanej przez głośniki pociągu, włączyły się bibliotekarki i pasażerowie, którzy pozytywnie ocenili bibliotekarski happening. Akcja została nagłośniona w lokalnych mediach i w serwisach społecznościowych, na stronach internetowych PKP, Starostwa Wągrowieckiego.

Wyróżnienie: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie (woj. mazowieckie)

Projekt „Moje miejsce na mapie Wołomina”

W ramach Tygodnia Bibliotek MBP w Wołominie zorganizowała dla dzieci i młodzieży noc w bibliotece pod hasłem „Moje miejsce na mapie Wołomina”. Program tej imprezy był bardzo zróżnicowany – zawierał zarówno elementy edukacyjne jak również zabawy i gry: spotkanie z A. i D. Mizielińskimi, autorami książki „Mapy”, poznanie tajników map i atlasów, gry i zabawy tematyczne, projekcja krótkiego filmu, prezentacja multimedialna połączona z zagadkami, oparta o książkę Heekyounga Kima i Krystyny Lipki-Sztarbałło „Dokąd iść. Mapy mówią do nas”, poszukiwania skarbów, tworzenie własnych map, itp. Impreza była promowana w lokalnych mediach, na stronie Biblioteki i na facebooku.


Nagrody dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego