Jury Konkursu w składzie: Barbara Budyńska (przewodnicząca), Joanna Chapska, Bożena Chlebicka-Abramowicz, Dorota Grabowska, Małgorzata Jezierska, Joanna Potęga, Róża Podgórska, Elżbieta Stefańczyk, Aldona Zawałkiewicz przyznało następujące nagrody:

I nagroda

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej

za akcję Znajdziesz mnie w bibliotece

Pracownicy Biblioteki przygotowali cykl spotów filmowych pn. „Znajdziesz mnie w bibliotece” ukazujący charakterystycznych bohaterów literackich, których można spotkać pośród bibliotecznych regałów. W ramach działań, codziennie przez czas trwania XVIII Tygodnia Bibliotek, ukazywały się kilkuminutowe, zmontowane wcześniej materiały filmowe. Każdy z nich odnosił się do innej, literackiej postaci. Dyrektor, pracownicy oraz sympatycy biblioteki wcielili się w książkowych bohaterów, odzwierciedlając ich atrybuty oraz wyróżniające cechy osobowości. W krótkich wystąpieniach przed kamerą zaprezentowali się w przygotowanej wcześniej stylistyce oraz przybliżyli swoje indywidualne cechy, nie zdradzając odbiorcom, z kim mają do czynienia. Wszystkie prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone zestawami bibliotecznych gadżetów. Celem stworzonych materiałów video miała być chęć sprawdzenia znajomości postaci i wątków literackich, popularyzacja czytelnictwa, a także zwrócenie uwagi odbiorców na mnogość i różnorodność w wyborze literatury.

Odcinek 1:

Kolejne odcinki:

>> Playlista (You Tube) <<

II nagroda

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie

za akcję #znajdzieszmniewbibliotece

Biblioteka opublikowała krótkie filmy nagrane specjalnie na Tydzień Bibliotek oraz inspirowane hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”.  Formę tę wybrano ze względu na obostrzenia; materiał wizualny umożliwiał też pokazanie kliku aspektów tegorocznego hasła. Odnosiły się one do bibliotekarzy, typów czytelników oraz książek, na które można trafić w bibliotece oraz do jej przymiotów jako miejsca: Film z główną rolą bibliotekarza, mężczyzny, czytelnika romansów; Film z udziałem pracowniczki działu promocji i bibliotekarza, promocja kultowego tytułu fantastyki; Film z udziałem dyrektora i bibliotekarki; Film z udziałem zastępcy dyrektora oraz bibliotekarki, a także dzieci pracowników; Film z udziałem bibliotekarzy. Głównym celem działań była chęć pokazania, że biblioteka to miejsce wspólne, gdzie można znaleźć nie tylko książkę, lecz także zrozumienie, rozrywkę i osoby o podobnych zainteresowaniach.

III nagroda ex aequo

Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie

za akcję Propaganda czytelnictwa z Powiatową

W ramach wydarzenia zorganizowano: Wiec książek socjalistycznych; Wystawę „Czar bibliotek i książek PRL-u”; głośne czytanie „Śmiechu warte, czyli z czego śmiał się PRL. Krótki przewodnik po świecie „Misia” i nie tylko…” Michała Zawadzkiego; Zdjęcie z Barejowskim Misiem oraz w prezencie odbitka gratis.

Biblioteka Politechniki Opolskiej

za akcję Znajdziesz mnie w bibliotece

Wydarzenie miało formę wystawy fotografii online. Projekt fotograficzny związany był z atrakcyjnymi punktami w przestrzeni Politechniki Opolskiej, jak również promocją literatury, która dostępna jest w ofercie Biblioteki Politechniki Opolskiej – publikacjami naukowymi oraz propozycjami z zakresu literatury pięknej.

Nagroda specjalna

Specjalną Nagrodę dla biblioteki z miejscowości do 5000 mieszkańców przyznano Bibliotece szkolnej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Śmiarach za akcję Poszukiwacze skarbów

Akacja Biblioteki dotyczyła klas I-III.  Młodzi odkrywcy dostali list z opisem krótkiej historii akcji Tydzień Bibliotek wraz z mapą prowadzącą przez różne szkolne zakamarki do pomieszczenia biblioteki (dla każdej klasy przygotowano indywidualną trasę). W środku na uczniów czekały nowe książki spakowane w prezentowy papier, pochowane na półkach biblioteki. Na podkreślenie zasługuje fakt, że szkoła w Śmiarach jest bardzo mała, a na bibliotecznych półkach przeważają egzemplarze, z których w młodości korzystali nawet miejscowi dziadkowie i babcie. Jest mało nowych pozycji, dlatego też akcja odkrywcza była ogromnym sukcesem i spotkała się z euforycznym przyjęciem wśród dzieci.

Jury postanowiło przyznać siedmiu bibliotekom Wyróżnienia:

• Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie – Gminna Biblioteka Publiczna w Lasecznie, Filia w Ławicach za akcję Znajdziesz mnie w bibliotece w 21 językach
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Kuślinie za akcję Polowanie na książkę
  • Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Łukcie za akcję Znajdziesz mnie w bibliotece – Książka niejedno ma imię
  • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy za akcję Tydzień Bibliotek w Ursusie (#kamykibpursus; trailery oferty bibliotecznej; zagadki Misia Tadka; kampania #znajdzieszmniewbibliotece)
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie za akcję Znajdź Złoty Bilet Sopoteki
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach za akcję Znajdziesz mnie w bibliotece!
  • Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza w Siewierzu za akcję Wirtualna lekcja biblioteczna „Dziś w Siewierzu garncarzy już nie ma…, czyli poznajemy dawne zawody siewierskie”

Do konkursu zgłosiło się 61 bibliotek. Konkurs pokazał, że nawet w trudnym okresie pandemii biblioteki potrafią utrzymać kontakty z czytelnikami, oferując im atrakcyjne, inspirujące formy spędzania wolnego czasu.

Dla laureatów i wyróżnionych przygotowaliśmy dyplomy i nagrody książkowe pozyskane od wydawnictw wspierających Tydzień Bibliotek.

Nagrody  prześlemy pocztą.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a wszystkim uczestnikom konkursu przekazujemy wyrazy uznania.

XVIII Tydzień Bibliotek 2021 dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj także na portalu SBP