Jury Konkursu w składzie: Barbara Budyńska (przewodnicząca), Joanna Chapska, Bożena Chlebicka-Abramowicz, Dorota Grabowska, Małgorzata Jezierska, Joanna Potęga, Róża Podgórska, Elżbieta Stefańczyk, Aldona Zawałkiewicz przyznało następujące nagrody:
I nagroda
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej
za akcję Znajdziesz mnie w bibliotece
Pracownicy Biblioteki przygotowali cykl spotów filmowych pn. „Znajdziesz mnie w bibliotece” ukazujący charakterystycznych bohaterów literackich, których można spotkać pośród bibliotecznych regałów. W ramach działań, codziennie przez czas trwania XVIII Tygodnia Bibliotek, ukazywały się kilkuminutowe, zmontowane wcześniej materiały filmowe. Każdy z nich odnosił się do innej, literackiej postaci. Dyrektor, pracownicy oraz sympatycy biblioteki wcielili się w książkowych bohaterów, odzwierciedlając ich atrybuty oraz wyróżniające cechy osobowości. W krótkich wystąpieniach przed kamerą zaprezentowali się w przygotowanej wcześniej stylistyce oraz przybliżyli swoje indywidualne cechy, nie zdradzając odbiorcom, z kim mają do czynienia. Wszystkie prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone zestawami bibliotecznych gadżetów. Celem stworzonych materiałów video miała być chęć sprawdzenia znajomości postaci i wątków literackich, popularyzacja czytelnictwa, a także zwrócenie uwagi odbiorców na mnogość i różnorodność w wyborze literatury.
Odcinek 1:
II nagroda
Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie
za akcję #znajdzieszmniewbibliotece
Biblioteka opublikowała krótkie filmy nagrane specjalnie na Tydzień Bibliotek oraz inspirowane hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Formę tę wybrano ze względu na obostrzenia; materiał wizualny umożliwiał też pokazanie kliku aspektów tegorocznego hasła. Odnosiły się one do bibliotekarzy, typów czytelników oraz książek, na które można trafić w bibliotece oraz do jej przymiotów jako miejsca: Film z główną rolą bibliotekarza, mężczyzny, czytelnika romansów; Film z udziałem pracowniczki działu promocji i bibliotekarza, promocja kultowego tytułu fantastyki; Film z udziałem dyrektora i bibliotekarki; Film z udziałem zastępcy dyrektora oraz bibliotekarki, a także dzieci pracowników; Film z udziałem bibliotekarzy. Głównym celem działań była chęć pokazania, że biblioteka to miejsce wspólne, gdzie można znaleźć nie tylko książkę, lecz także zrozumienie, rozrywkę i osoby o podobnych zainteresowaniach.
III nagroda ex aequo
Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie
za akcję Propaganda czytelnictwa z Powiatową
W ramach wydarzenia zorganizowano: Wiec książek socjalistycznych; Wystawę „Czar bibliotek i książek PRL-u”; głośne czytanie „Śmiechu warte, czyli z czego śmiał się PRL. Krótki przewodnik po świecie „Misia” i nie tylko…” Michała Zawadzkiego; Zdjęcie z Barejowskim Misiem oraz w prezencie odbitka gratis.
Biblioteka Politechniki Opolskiej
za akcję Znajdziesz mnie w bibliotece
Wydarzenie miało formę wystawy fotografii online. Projekt fotograficzny związany był z atrakcyjnymi punktami w przestrzeni Politechniki Opolskiej, jak również promocją literatury, która dostępna jest w ofercie Biblioteki Politechniki Opolskiej – publikacjami naukowymi oraz propozycjami z zakresu literatury pięknej.
Nagroda specjalna
Specjalną Nagrodę dla biblioteki z miejscowości do 5000 mieszkańców przyznano Bibliotece szkolnej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Śmiarach za akcję Poszukiwacze skarbów
Akacja Biblioteki dotyczyła klas I-III. Młodzi odkrywcy dostali list z opisem krótkiej historii akcji Tydzień Bibliotek wraz z mapą prowadzącą przez różne szkolne zakamarki do pomieszczenia biblioteki (dla każdej klasy przygotowano indywidualną trasę). W środku na uczniów czekały nowe książki spakowane w prezentowy papier, pochowane na półkach biblioteki. Na podkreślenie zasługuje fakt, że szkoła w Śmiarach jest bardzo mała, a na bibliotecznych półkach przeważają egzemplarze, z których w młodości korzystali nawet miejscowi dziadkowie i babcie. Jest mało nowych pozycji, dlatego też akcja odkrywcza była ogromnym sukcesem i spotkała się z euforycznym przyjęciem wśród dzieci.
Wyróżnienia
Jury postanowiło przyznać siedmiu bibliotekom Wyróżnienia:
- Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie – Gminna Biblioteka Publiczna w Lasecznie, Filia w Ławicach za akcję Znajdziesz mnie w bibliotece w 21 językach
- Gminna Biblioteka Publiczna w Kuślinie za akcję Polowanie na książkę
- Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Łukcie za akcję Znajdziesz mnie w bibliotece – Książka niejedno ma imię
- Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy za akcję Tydzień Bibliotek w Ursusie (#kamykibpursus; trailery oferty bibliotecznej; zagadki Misia Tadka; kampania #znajdzieszmniewbibliotece)
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie za akcję Znajdź Złoty Bilet Sopoteki
- Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach za akcję Znajdziesz mnie w bibliotece!
- Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza w Siewierzu za akcję Wirtualna lekcja biblioteczna „Dziś w Siewierzu garncarzy już nie ma…, czyli poznajemy dawne zawody siewierskie”
Do konkursu zgłosiło się 61 bibliotek. Konkurs pokazał, że nawet w trudnym okresie pandemii biblioteki potrafią utrzymać kontakty z czytelnikami, oferując im atrakcyjne, inspirujące formy spędzania wolnego czasu.
Dla laureatów i wyróżnionych przygotowaliśmy dyplomy i nagrody książkowe pozyskane od wydawnictw wspierających Tydzień Bibliotek.
Nagrody prześlemy pocztą.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a wszystkim uczestnikom konkursu przekazujemy wyrazy uznania.
XVIII Tydzień Bibliotek 2021 dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Czytaj także na portalu SBP