Co roku w maju swoje święto mają bibliotekarki/karze i biblioteki – ten fakt celebrują podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Wydarzenie ma zasięg ogólnopolski, a jego gnieźnieńskie  wydanie rozpoczęło się 8 maja. Gnieźnian na miejski Rynek zaprosili bibliotekarze z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, Instytutu Kultury Europejskiej UAM, Państwowej Szkoły Wyższej i Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie. Chcieli w ten sposób zaznaczyć swoją obecność w mieście, pokazać jak różnorodne zbiory kryje każda z książnic i zaprosić na niedzielne południe pełne atrakcji. Podczas spotkania można było, między innymi, wziąć udział w przygotowanych zabawach, warsztatach plastycznych, konkursach, poczęstować się słodkim upominkiem, a nawet zapomnieć się na chwilkę i oddać czytaniu na leżaku.

Tak było w niedzielę, a od wtorku w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna na czytelników czekały kolejne atrakcje. Bibliotekarze z miejskiej książnicy zapraszali na przygotowane z tej okazji wydarzenia. Te poświęcono twórczości Marii Konopnickiej dla podkreślenia 180. rocznicy urodzin tej znakomitej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. W wypożyczalniach królowały krasnale, jagódki – słowem bohaterowie znani z książek Konopnickiej. Były warsztaty czytelnicze „Na jagody z Jagodą Sam” i zajęcia „O krasnoludkach i sierotce Marysi” dla grup zorganizowanych, zabawy z poszukiwaniem książek oznaczonych jagodą – „Idziemy na jagody”, odkrywanie zakamarków, w których ukryły się biblioteczne sowy – „Bądź Jankiem Wędrowniczkiem – policz sowy w bibliotece” a także próby rozwiązania literackiej zagadki i podanie nazwy miejscowości opisanej na kartach ukochanych powieści – „Literacka mapa świata”. Sponsorem słodkości, którymi hojnie częstowano uczestników bibliotecznych akcji był nasz partner strategiczny – Sklepy Spożywcze Jagoda Sam.

Jak co roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zachęcała dłużników do wyzerowania konta – zwrotu przetrzymanych książek bez konieczności opłacania kar, czyli skorzystania z abolicji.

Wraz z Tygodniem Bibliotek w pojawiła się również nowa usługa – „Doradztwo biblioteczne”. To propozycja dla indywidualnych odbiorców. Zainteresowany może umówić się na rozmowę, na podstawie której biblioteczny doradca zaproponuje listę książek. Pozycje z bibliotecznego księgozbioru będzie można wypożyczyć i sprawdzić „skuteczność” polecającego. Na rozmowy z doradcą można się umawiać w Bibliotece Głównej, przy ul. Mieszka I 16, w każdy poniedziałek od godz. 10.00 do 18.00.

Tegoroczna odsłona Tygodnia Bibliotek odbywała się pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.


Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna